Tarım Kredi Gübre Fiyatları 2022 Yılı Güncel Liste!

Tarım Kredi Gübre Fiyatları

Tarım kredi gübre fiyatları tam olarak nedir gibi sorular birçok çiftçi tarafından ele alınarak sorular arasında yer almaktadır. Tarım kredilerinde amaç tarımsal üretimi arttırmak, çiftçiye destek olarak köylünün kalkınmasını sağlamaktır. Tarım ile uğraşan çiftçiler sürekli artan mazot fiyatları ve gübre fiyatları yüzünden zor günler geçirdiklerinden yakınırlar. Ürettikleri ürünlerin ucuza gitmesi, gübre fiyatlarının sürekli artması çiftçilerin belini bükmüş durumdadır. Çiftçiye destek olmak onu bu zor durumdan kurtarmak için tarım destek kredi paketleri hazırlandı.

Tarım Kredi Gübre Fiyatları

Tarım kredi gübre fiyatlarını sizlere aşağıda liste hâlinde sunmaktayız ve fiyatlar 2022 yılına girmeden hemen önce güncellenmiştir. İlerleyen dönemlerde zam veya indirim gibi durumlarda takip edip sizleri detaylı bilgilendireceğiz.

  1. 45 DAP KOMPEZE – BAGFAS: 50 kiloluk çuvallar ile satılan gübrenin, üreticilere için belirtilmiş ve satılan fiyatı 699 TL’dir.
  2. 0 KOMPEZE GÜBRE – BAGFAS: 50 kg halinde satılan gübre fiyatı, 525 TL’dir.
  3. 15 KOMPEZE GÜBRE – BAGFAS: Üretici için 50 kiloluk paketler ile verilen gübre fiyatı 600 TL olarak uzun süredir satılmaktadır ve oldukça rağbet görmektedir.
  4. ÜRE F AZOT – GÜBRETAŞ: Tarım üreticilerinin en çok kullandığı gübrelerden birisi olan bu ürün ismindeki gibi &46 azot içermektedir, Gübre Taş aracılığı ile sunulmakta ve ürün fiyat da yaklaşık olarak 700 TL olarak belirlenmiştir.
  5. TSP TRİPLE SÜPER FOSFAT: Güncel olarak yapılandırılan fiyatlara göre 50 kiloluk gübre hali için 620 TL fiyat belirlenmiştir.
  6. AMONYUM SÜLFAT – BAGFAS: Aynı şekilde 50 kiloluk satılan gübre, günümüz fiyatında yani güncel olarak 650 TL’den üreticilere verilmektedir.
  7. KALSİYUM AMONYUM NİTRAT 26 AN – BAGFAS: Kooperatif olarak gübre fiyatları 2017 yılından itibaren en son yapılandırma ile beraber 50 kiloluk gübre için güncellenen tutar (Yasak) TL’dir.

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Tarım gübreleri ithal olarak gelmektedir. İthal edilen ülkeden alınan döviz kuru tarım gübre fiyatlarını belirlemektedir. İl ve ilçe merkezlerinde gübre fiyatları aynı değildir. Gübre taşıma maliyetleri de devreye girdiğinde farklılık göstermesi normaldir. Gübrenin çiftçiye ulaşması aşamasında aracının komisyonları da bu hesaba dahil edilir. Tüm bu hesaplamalar her yıl değişiklik göstermektedir. Gübre fiyatları bu yüzden her yıl artmaktadır. Devlet gübre destek kredileri ile çiftçilere bu konuda destek olmaya çalışmaktadır.

Tarım Kredi gübre fiyatları son dönemlerde gelen zamlarla beraber 4 yıl öncesine göre ortalama 10 kattan fazla artarak bu da %1000’lik bir zama dayanıyor diyebiliriz. Çok fazla çiftçinin akaryakıt ve gübre fiyatlarından şikayetçi olduğunu duymaktayız bu konuda sizler neler düşünüyorsunuz, çiftçiler gerçekten şikayetçi mi? Yoksa tamamen bu durumun abartıldığını mı düşünüyorsunuz?