Proje Nasıl Pazarlanır ve Yatırım Nasıl Alınır? 2022

Proje Nasıl Pazarlanır

Bir projeniz var ve bu proje nasıl pazarlanır sorusu devamlı aklınıza takılıyorsa eğer yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Pazarlama için yapabileceğimiz onlarca tanım var ancak şu anda bizi en çok ilgilendiren tanım sanıyoruz ki şu: Girişimcilerin ortaya çıkardıkları ürünleri insanlara ulaştırabilmek adına yaptığı ve bu amaç uğrunda yatırım alarak aslında projelerini kısmen satmaları diyebiliriz. Aslında satmak dediğimizde bu pekte cazip bir fikir gibi gelmiyor.

Ancak yatırımlar çoğu zaman projenizi aşacak değerlerde olduğu için makul şeyler. Yatırımcı sizin projenizi çok daha az paralar vererek satın alabilir ancak burada önemli olan projeyi devam ettirmeniz, projeyi yönetmeniz ve projeyi çok daha iyi noktalara taşıyabilmenizdir. Bu sebeple yatırımcı size yüz binlerce belki milyonlarca para öder. Bundan yola çıkarak yatırımın aslında kötü bir şey değil, son derece iyi bir şey olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında yatırımın bazı diğer faydalarına da bakmakta fayda var.

Yatırım Almanın Faydaları Nelerdir?

• Yatırım aldığınız takdirde ürününüz birçok kişinin bir anda kulağına gidecektir ve bu da beraberinde yeni müşteriler ve tabi ki yeni yatırımcılar olarak size geri dönecektir.

•  Yatırım alırsanız markalaşma yolunda büyük bir adım atmışsınız demektir. Bu da size çok doğal bir şekilde olumlu bir görüş açısı katacaktır. İnsanların ürününüz ya da projeniz hakkında ki düşünceleri de çok olumlu bir şekilde değişecektir.

• Yatırım aldığınızda hisselerinizin bir kısmını kaybetmiş olacaksınız. Evet, bu olumsuz gibi görünüyor ancak o kadarda değil. Çünkü yatırımcılar sizin için aslında bir dayanak noktası ve banka hesabınıza geçirdikleri paralar sizin çok işinize yarayacak. Projenizin büyümesine belki çok daha büyük bir proje haline gelmenizi etkileyecek. Bugün adını çokça duyduğumuz birçok proje de zamanında büyük miktarlarda yatırımlar almıştı. (Facebook, Twitter, WhatsApp vb. dünya çapında bilinen daha birçok proje.)

Projenizi İnsanlara Nasıl Pazarlayabilirsiniz?

Bu konu aslında üzerine birçok kitap yazılmış olan önemli bir konu. Ancak biz yine de birkaç tane önemli noktanın üstüne basacağız ve bu noktalara olağan dikkatinizle odaklanmanızı tavsiye edeceğiz. Yukarıda yazdığımız birkaç madde bile birçok proje için çok önemli ve her proje aslında kısmen de olsa yatırım almaya muhtaçtır diyebiliriz. Çünkü günümüzde birçok proje sermayesi olan insanlar tarafından yapılmıyor. Şimdi projenizi nasıl pazarlayabileceğinizi ve yatırım alabileceğinizi inceleyelim.

• Fikriniz üzerine gönüllü röportajlar yapmak bu yolda kesinlikle size yardımcı olacak. Fikriniz ya da projeniz hangi aşamada olursa olsun bu sizin işinize yaracak. Maalesef bizler projemizle ilgili röportaj yapacak yetkililerin ayağımıza gelmesini bekliyoruz. Ancak bu ne yazık ki siz tam anlamıyla başarılı olmadan, olmayacak. Bunu yapma mecburiyeti tamamıyla size ait ve insanlarla iletişime geçmek zorundasınız. Ayrıca röportajlar bir anlamda reklamda sayılabilir. Bu yanıyla da çok faydalı.

• Doğal pazarlama tekniklerini kullanın. Yani reklamlar verin, sosyal medyayı kullanın vb. şeyler yapın. Öylesine birinin karşısına çıkmayı başarın. Ancak bir gün karşısına çıktığınız kişi bir yatırımcıysa işte o zaman işler yolunda gidiyor demektir. Bu sebeple normal pazarlama teknikleri de çok defa işinize yarayacak.

• Toplum içinde projenizden bahsedin. İnanın bu şekilde yatırım alan onlarca girişimci var. Toplum içerisinde projenizden bahsetmek, taklit edileceğiniz anlamına gelmiyor. Bazı kişiler buna kalkışsa bile kimse sizin projenize sizin kadar inanmayacak çünkü o sizin çocuğunuz gibi, onlarsa uzaktan seviyor. İnanın ki bu işi yürekten yapamayacakları için projeniz konusunda sizden daha başarılı olamayacaklar. Zaten bir fikrin günümüzde onlarca kişinin aklında olması ihtimali son derece yüksek olduğu için bu konuya fazla takılmanızı tavsiye etmem.