Paranoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Paranoid Kişilik Bozukluğu

Paranoid Kişilik Bozukluğu neden olur ve buna sebep olan etkenler nelerdir sorusuna net cevabımız maddeler hâline hazırlanıp sizlere sunulmuştur. Bahsettiğimiz gibi genel de çocukluk ve ergenlik döneminde başlayan bu rahatsızlık farklı ortam koşullar da ortaya çıkmaktadır. Yalnız kalmak, aşırı hassasiyet, arkadaş edinememe, girdiği ortamlar da çekingen durma gibi belirtiler ile karşımıza çıkar. Çocukluk dönemlerinde ağır şiddet görmüş, aile sorunları yaşamış, sömürüye uğramış olabilirler. Bu kişiler aile de fazla baskı olmadığını tüm baskının dış çevre de olduğunu düşünürler.

Kendilerini diğer insanlar karşısında yetersiz görerek kendilerini aşağılandıklarını hissederler ve bunun sonucunda dış çevreye tepki gösterirler. Çok küçük yaşlar da bebeklik dönemlerinde sevginin ve kızgınlığın bir arada olabileceğini aynı anda karşılanabileceğini öğrenmeyen kişiler özellikle risk altındadır. Karşıdaki insan hakkındaki olumsuz düşünceyi tahmin etmek yerine her zaman emin olduklarını söylerler. Dış çevrenin onlara her zaman tehlike arz ettiğine ve kendilerini her an için savunması gerektiğine inanırlar. Paranoid kişilik bozukluğu neden olur soruna böylelikle bir çok örnek ile cevap vermiş olduk.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Yazımızın bu bölümünde paranoid kişilik bozukluğu belirtilerinden bahsedelim. Sorun yaşadıkları insanları affetme konusunda kesin bir şekilde olumsuz olurlar ve o kişiye kin tutarlar. Yalan söylemeye meyillidirler ve konudan konuya saptırmalar görülür. Emir almaktan hiç hoşlanmazlar ve otoriteler karşısında her zaman baş kaldırırlar.

Karşı tarafa kuşkulu yaklaşma, o kişiyi kıskanma ve çekememe duyguları rahatsızlık yaşan kişi de belirgindir. Her türlü sorumluluktan kaçınmaya çalışırlar. Suçları üstlenmezler her zaman kendi üstlerinden atmaya çalışırlar. Yukarıdaki bilgilerde de bahsettiğimiz üzere çevrelerine karşı güvensizlik hakimdir. Her türlü zarar gelebilir düşüncesiyle hareket ederler. İnatçılık yoğun şekilde görülür ve sabit tek tip düşünce ile hareket ederler. Her an sorun çıkarıp ortamı germeye müsaittirler. Öfke kontrolleri azdır.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşanılan kişilik bozuklukları rahatsızlıkların da kullanılan psikoterapi yöntemi bu hastalar içinde kullanmaya uygun bir tedavi yöntemidir. Genel de paranoid hastaları tedavi olmaktan kaçınırlar. Hastanın belirtilerinden bahsederken çevreye karşı olan güvensizliğini bu tedavi yönteminde de devam ederler. Sır vermeyi kendileri hakkında bahsetmeyi istemezler.

Yani bu tedavi de önemli olan konu bu hastaların güvenini tekrardan kazanmaya çalışarak onlar hakkında işe yarayacak tedaviye yön verecek bilgileri öğrenmektir. Suçlanmayı sevmedikleri için terapistlerin bu hastaları bu konuya oldukça dikkat ederek hastalara yaklaşmayı denemesi gerekir.  Grupça yapılan tedaviler de genelde başarılı sonuçlar elde edilmez çünkü uygun değillerdir fakat bireysel bir şekilde yapılacak tedaviler de başarılı sonuçlar mümkündür.

Tedavi süreci ilerledikçe hasta terapistin kontrolüne girmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Hastaların bu tedaviler de herhangi bir sorun veya utanma duygularına yönlendirilmemesi gerekir. Tedaviye başlayan terapist hastanın sosyal halini düzelterek, o kuşkucu tavırları azaltmak adına son derece çalışması gerekmektedir. Bazı hastalar içinde ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Paranoid kişilik bozukluğu neden olur sorusunun tedavileri başlıca anlattığımız gibidir.

Paranoid kişilik bozukluğu neden olur adlı yazımız internetten derlenen bilgilerden toparlanıp özgünleştirilerek sizlere sunulmaktadır. İlk amacınız kesinlikle profesyonel bir destek alarak bu hastalığın net bir teşhisini almanızda fayda vardır.