Market Nasıl Açılır? Market Açmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Market Nasıl Açılır

Birçok kişi ticaret yaparak geçimlerini sağlamak istiyorlar ve genel olarak market nasıl açılır sorusuna yanıt arayarak ticaret yapma fikirleri gelmektedir. Hiçbir zaman sekteye uğramayan ve dünya var oldukça devam edecek olan birkaç iş varsa onlardan bir tanesi kesinlikle market işidir. Bu sebeple market açmak isteyenlerin bu seçiminin pekte yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Batma riski çok düşük olan birkaç sektörden birisi. Zaten başarısız deneyimler geçirmiş olan marketleri incelediğinizde göreceksiniz ki hepsi mekan konusunda hatalı seçimler yapmışlar.

Birçoğumuzun şahit olduğu bir durum var: Şehir içerisinde kiralık olan ve market olmak için yeterli büyüklüğe sahip olan yerlere sürekli yeni marketler açılır. Ancak birkaç ay sonra bir de bakmışsınız ki market kapanmış, bunun tek sebebi yer seçiminin yanlış olmasıdır, işin kötü yanı oraya 5-6 tane market açılır ve hepsi batar, bu noktadan sonra insanlar oranın market açmak için uygun olmadığını anlar. İç mekan ayrıntılarıyla rezalet bir görünüme sahip olan birçok marketin batmamasının tek sebebi de yer seçiminin doğru yapılmış olmasıdır. Market açmak isteyenlere marketinizi açacağınız mekanın önemini anlattıktan sonra Market Nasıl Açılır? sorusunu cevaplayalım.

Market Nasıl Açılır? Market Açma Şartları Nelerdir?

Market açmanın iki tane yolu var. Bunlardan birincisi marketin konsepti, mekanı, içindeki her şey, çalışanlar ve geri kalan bütün detayları sizin belirlediğiniz kendi marketiniz. Bu biraz masraflı olacak ve muhtemelen istediğiniz kadar büyük bir market oluşturamayacaksınız. Ancak yine de her şeyiyle size ait bir market olacak. Market nasıl açılır sorusuna çevrenizde çok fazla kişinin cevap vereceğini duyacaksınız fakat sizin için en mantıklı davranış bu işi profesyonel ve hâlen yapan kişilerden dinlemeniz daha doğru olacaktır.

İkinci yolu ise marketi bayilik olarak açmaktır. Ülkemizde zaten adı bolca duyulmuş birkaç market var. Bu marketler bayilik vermek için fırsat arıyor. Eğer yeriniz ve yeterince bütçeniz varsa rahatlıkla bayilik alabilir ve BİM, A101 gibi bir marketi çok kısa bir sürede açabilirsiniz. Market Açmak isteyenler için en zahmetsiz yöntem bu. Ancak başta da söylediğimiz gibi hazır bir yeriniz ve belirli bir bütçeniz olması gerekiyor. Bunların dışında her iki yöntem içinde aşağıda ki gereksinimleri karşılamak zorundasınız.

  • Minimum 75 metrekare market yeri
  • Gıda ile alakalı pazarlar adına alınmış ustalık belgesi.
  • Engellilerin de kullanabileceği minimum bir adet tuvalet ve jeneratör.
  • İş yerinin detaylı kroki çizimi.
  • Klima, derin dondurucu ve buzdolabı

Market Açmak İsteyenler Ne Kadar Paraya İhtiyaç Vardır?

İlk yol, yani kendi marketimi kendim inşa edeceğim diyorsanız size gerekecek olan parayı siz belirleyeceksiniz. Yeriniz varsa fazla bir sermayeye ihtiyacınız olmayacak. İkinci yol ise daha garanti olduğu için biraz daha pahalı olacak. Birçok büyük market firması en az 300.000 TL düzeyinde sermaye ve market yerine sahip olma şartı koşuyor. Bazı büyük firmalar ise Milyonları bulacak sermayeler istiyor.