Markalaşma Nedir? Marka Değeri Nasıl Kazanılır?

Markalaşma Nedir?

Markalaşma nedir ve marka değeri nasıl kazanılır gibi sorulara birçok insanın ortak noktada aradığı etken bir soru diyebiliriz. Girişimcilerin ortaya koydukları ürünlere kazandırmaları gereken çok önemli bazı nitelikler vardır. Bu nitelikler yapılan girişimin değer kazanmasını, insanları çekmesini ve insanlar arasında yaygınlaşmasını sağlayarak, girişimin daha iyi noktalara gelmesine sebep olur. Bu yüzden, söz konusu nitelikler hakkında mümkün olduğunca teorik ve pratik bilgi edinmekte fayda var. Biz de sizler için bu niteliklerin en önemlilerinden bir tanesi olan Markalaşma kavramını inceleyeceğiz.

Markalaşma Nedir?

Markalaşma, yatırım yapılan ve sonucunda para kazanma gayesi güdülen kurumlara ait önemli bir kavramdır. Markalaşma nedir işlemini başarıyla tamamlamış olan kuruluşlar, bu konuda başarısız olan kuruluşlara karşı önemli bir avantaj yakalamış olurlar. Yazının ilerleyen bölümlerinde bu avantajlardan bahsettik, ancak o kısma geçmeden önce markalaşmanın ne olduğu konusunda biraz daha detaya girelim.

Bu kavramı sağlayabilen kurumlar genel hatlarıyla şu özelliklere sahiptir: Daha kolay hatırlanabilen marka isimleri ve bunun getirdiği akılda kalıcılık, insanların geneli tarafından bilinir olmak, müşteri tutma oranının yüksek olması, seçkin olmak ve insanların gözünde VİP bir kuruluş olmak, tüketicilerin memnuniyetten emin olması gibi. Bu özellikler eminim size birkaç firmayı çağrıştırmıştır. Mesela benim aklıma ilk gelen kuruluş Starbucks oldu. Bunun dışında Apple’da iyi bir örnek. Ancak bu firmalar son derece global bir yapıya sahip oldukları için hedef olarak belirlemek çok mantıklı olmayacaktır.

Markalaşmanın Avantajları Nelerdir?

Markalaşmak olgusunu kuruluş bazında hayata geçirmek çok önemli demiştik. Peki neden önemli, bu sorunun cevabını şimdi sizlere sayacağımız avantajlarla vermiş olacağız.

Piyasa üzerinde yapabileceğiniz binlerce reklam türü var. Bu reklam türlerinin birçoğu size iyi geri dönüşler sağlayacak olsa da hiçbir reklam insan çenesinden daha iyi değildir. Eğer insanlar yaptığınız işi beğenirse ve başkalarına tavsiye etmeye başlarsa insan çenesini kullanarak reklam yapmış olursunuz ve bu sizi olağanüstü şekilde geliştirir. Facebook’un nasıl hayatımıza girdiğini hatırlayın. Reklamlarına tıklıyor muyduk, hayır. Ama arkadaşlarımız tavsiye ettiğinde kullanmaya başladık. İşte insan çenesinden kastımız bu. Bunu da elbette markalaşma ile sağlayabilirsiniz.

Markalaşmak, kuruluşunuzun bir defaya mahsus kullanım oranını düşürecektir. Bu cümleyi bir blog örneğiyle açıklayalım. Blog sitenize günde 10 kişi geliyor ve bunlardan sadece 1 tanesi sürekli ziyaretçiye dönüşüyor. Ertesi gün bu sayı, sürekli ziyaretçiniz ve yeni ziyaretçilerinizle 11 oluyor ve katlanarak artıyor. Yani anlatmak istediğimiz şu: Yeni ziyaretçiler çekmek çok önemli. Ancak yeni ziyaretçileriniz, sürekli ziyaretçiye dönüşmüyorsa sorun var demektir. Bu sorunu da çözmenin tek yolu markalaşmaktır.

Markalaşmak olgusunun size kazandırdığı bir diğer avantajlarda geri dönüşlerdir. İnsanlar yaptığınız işi takdir eder ve bu da size ekstra motivasyon sağlar. Bunun yanında hiçbir şey yapmadan büyük bir sosyal medya kitlesi oluşturursunuz. Örnek olarak bir Youtuber’ın firmanızdan memnun kalması ve önermesini verebiliriz.

Marka Değerini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Markalaşmak olgusunun ne olduğunu ve nasıl avantajları olduğunu anlattıktan sonra geldik en önemli noktaya. Marka değeri nasıl arttırılır, şimdi ayrıntılarıyla marka değerinizi nasıl arttırabileceğinizi inceleyelim.

  • Markalaşma nedir ve yolunda ki en önemli nokta, müşteri odaklı çalışmaktır. Para kazanmak için değil müşteriyi memnun etmek için çalışmanız gerekiyor. Bu madde başarısız olduğunda diğer hiçbir maddenin, zerre kadar faydası olmayacak.
  • Çalışanlarınızın kibar olmasını sağlayın. Sadece kibar olmadığı için işten ayrılan çalışanlarınız bile olabilir. İnsanlar güler yüz ister.
  • Çalışanlarınız bunu başaramadığı takdirde doğal bir şekilde marka değeri kaybedersiniz. Sırf bir çalışan sebebiyle bile tercih edilen kuruluşlar dahi vardır.
  • Sosyal bir kuruluş olun ve insanların size gelmesini beklemeden siz onlara gidin. Hedef kitlenizin kullandığı mobil uygulamalara reklam verin, sosyal medya reklamlarıyla hedef kitlenize erişin. Bir şekilde insanlara ulaşmanın bir yolunu bulun.
  • Kaliteli bir logoya sahip olun. Akılda kalıcılık adına en önemli noktalardan birisi logodur. Google fontu bu konuda iyi bir örnek. Mükemmel görünmüyor ancak akılda kalıcı ve minimal bir yapıya sahip. Bu tip logolar daima daha ilgi çekicidir.
  • Her ne kadar etik bir davranış olmasa da sosyal yardımlarda bulunan kurum ve kuruluşlara sponsor olun. Burada etik olmayan yardımda bulunmak değil, bunu markalaşmak için yapmak. Ancak insanların dikkatini çekmek için iyi bir yöntem ve birçok marka da bu yöntemi kullanıyor. Mesela hayvan severlere erişmek için, HAYTAP’a sponsor olmak gibi.