Kadınlara Verilen Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? 2022

Kadınlara Verilen Teşvik Kredisi

Kadınlara verilen teşvik kredisi nasıl alınır ve krediyi alabilme şartlarınız nelerdir bu yazımızda detaylı olarak sizleri bilgilendireceğiz. Devlet özellikle kadın girişimcileri desteklemek için kadın girişimcilere özel destek paketleri hazırladı. Devlet destekli teşvik kredisi almak için bankaya başvuran kadınlar gerekli şartları sağladığı taktirde krediyi kolayca alabilir.

Kadınlara Verilen Teşvik Kredisi

Kosgeb kendi işini kurmak isteyenlere kredi veren tek devlet kurumudur. Kosgeb kredisi almak için başvuru yapacak kişilerin yaşı 18 den büyük olmalıdır, 40 yaşından da küçük olmalıdır. Kredi desteğini almak için kosgeb eğitim kurslarına katılması gerekir. Kosgeb kursları için bölge il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir.

Kosgeb eğitimleri için en az 20 kişilik katılımın sağlanması gerekir. Kosgeb eğitimleri ile kadınlara girişimcilik konusunda eğitim verilir. Eğitim sonunda kadınlardan proje geliştirmesi istenir. Geliştirdikleri proje ve katılım belgesi ile bankalardan kosgeb destek kredilerini çekebilirler.

Kosgeb bayanlara 50 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği vermektedir. Bu desteği almak için kosgeb eğitimlerine katılmak gerekir. Kosgeb eğitimlerinde işletmeler hakkında bilgi verilip kişilere iş deneyimleri aktarılır.

Kadın Girişimcilere Hibe Desteği Nasıl Başvurulur?

Kosgeb eğitim başvurularını bölge işkur merkezlerinde yapabilirsiniz. Başvuruları bizzat kendiniz yapmalısınız. Başvuru sırasında 20-30 soru testi uygulanır. Testin amacı sizin yeterlilik düzeyinizi tespit etmektir. Yeterlilikte başarı gösteren kadın girişimciler uygulamalı girişimcilik eğitimi almaya hak kazanırlar. Kosgebden ayrı olarak bayanlara özel iş kurmak için işbankası halkbank, akbank, garanti bankasından 12 ay ödeme yapmadan 48 ay ile 120 ay vadeli kredi alabilirler.

Ev Hanımlarına İş Yeri Açma Kredisi Başvurusu

Girişimci kadının kredi talepleri değerlendirmeye alınır. Kadının geçmişteki ticari girişimleri ve daha önce aldığı kredileri ödeme durumuna bakılarak bu değerlendirme yapılır. Geçmiş deneyimler özellikle kobiler açısından oldukça önemlidir. Hiçbir ticari faaliyette bulunmamış kişilerin ise bireysel kredi durumlarına bakıp bankacılık sicil notuna göre kredi verilmektedir.

Kadın girişimciler kosgeb eğitimi aldıktan sonra katılım belgeleri ve projeleri ile birlikte bankalardan 50 bin lira destek kredisini alabilirler. İş planları ve projeleri bankacılık sicil notu kredi çıkmasında en önemli etkenlerdir.