Girişim Yapmak İçin Sermaye Nasıl Bulunur? 2022

Girişim Yapmak İçin Sermaye Nasıl Bulunur?

Girişim yapmak için sermaye nasıl bulunur sorusu sürekli sizi rahatsız ediyor ve bir türlü bulamıyorsanız bu sorunun cevabını, net bir şekilde maddeler halinde sunduğumuz yazımızı takip ederek okuyunuz. Yaptığınız iş her ne olursa olsun, insanların ilgisini çekebilmek için pazarlama yapmanız gerekir. Tabi ki pazarlama içinde paraya ihtiyaç duyarsınız. Paraya duyulan ihtiyaç sadece pazarlama ile sınırlı kalmıyor elbette. Ancak genel hatlarıyla en çok para gerektiren konu pazarlama olacaktır.

Doğrusu bunun bizim için çok bir önemi yok. Çünkü parayı nereye harcayacağınızdan çok, parayı nasıl bulacağınız konusunu irdeleyeceğiz bu yazımızda. Alabileceğiniz krediler, devlet destekleri, yatırımcılar konusunda birçok ayrıntı vermeye çalışacağız. Bu yazımızda ki bilgileri kullanarak sermaye oluşturabilirsiniz yada var olan sermayenizi hatrı sayılır bir biçimde arttırabilirsiniz.

Her şeyden önce bilmeniz gereken en önemli nokta şu. İnsanların ilgisini çekebilecek bir projeniz var mı? Eğer insanların ilgisini çekemiyorsanız ve insanlar projenize güvenemiyorsa sermaye bulmanız çok zor olabilir. Bu pes etmeniz gerektiği anlamına gelmez ancak yine de projenizi daha cazip bir hale getirmek iyi olabilir. Şimdi sermaye bulmak için kullanabileceğiniz alternatif yolları inceleyelim.

Girişimcilere İş Kredileri

Girişimciler için iş kredileri kısa vadede iyi bir avantaj. Eğer girişiminizin kısa bir süre içerisinde dönüş yapabileceğini düşünüyorsanız bu yolu deneyebilirsiniz. Ancak aksi takdirde iş kredileri başınıza dert olabilir. Çünkü iş kredileri, uzun vadede yüklü bir faiz ve aynı zamanda kısa sürede geri dönüş gerektirirler. Bu sebeple iş kredisi almadan önce dikkatli bir şekilde düşünmekte fayda var.

Girişim yapmak için sermaye nasıl bulunur bu soru maalesef bizleri her zaman fazla düşünmekten alı koymayacaktır. Eğer bir yatırımcı arıyorsanız girişimcilere iş kredileri veren bankalar ile irtibata geçerek veya Devlet kredilerini kullanarak sizler de hayalinizdeki işi projeye geçirmiş olur ve güzel kâr elde edebileceğiniz seviyelere gelebilirsiniz.

Yatırımcı Platformları Nelerdir?

Bahsettiğimiz platformlar belli alanlara yönelik yatırımlar yapan, yatırımcılar için oluşturulmuş. Örneğin E-Tohum genel olarak internet girişimleri üzerine odaklanmış olan bir yatırım platformu. Bu sistemin tarım için, teknoloji için ya da sanat için olan varyasyonları da var. Anlayacağınız işinizle ilgili yatırımlar alabileceğiniz benzer bir platform bulmanız gerekiyor. Bu platforma kayıt olurken bilgilerinizi aşırı derece özenerek doldurmanız şart. İnsanların bir şekilde ilgisini çekmeyi başarmalısınız. Bu tasarım olabilir, fikir olabilir, anlatımınız olabilir. Bir yolunu bulup insanların dikkatini çekin ve yatırımcılarla iletişime geçmeye başlayın.

Unutmayın ki yatırımcıların ilgisini çeken şey birçok defa fikirden ziyade fikrin sunuluşudur. Eğer fikrinizi olabildiğince iyi bir şekilde anlatabilir, ilgi çekebilirseniz yatırım alırsınız. Ancak çok iyi fikirleri olup bu fikirleri aktaramadığı için yatırım alamayan da birçok kişi vardır. Burada sosyalliğin önemi bir defa daha anlaşılıyor.

Girişimcilere Devlet Yardımları Hangileri

Devlet yardımları şu günlerde çok iyi boyutlara ulaşmış durumda. Kimi zamanlar 30 Bin TL değerinde geri dönüşsüz krediler verildiğini görüyoruz. Bu tip bir şey söz konusu olduğunda haberdar olmanız için kesinlikle ilgili bakanlığı takip etmeniz gerekiyor. Bu tip krediler genelde tarım alanında veriliyor olsa da diğer alanlarda da çeşitli krediler verilebiliyor. Bu kredilerin tamamı kesinlikle banka kredisinden daha tercih edilesi durumda. En kötü ihtimalle faiz ödemeyeceksiniz. Bunu asla göz ardı etmemelisiniz.

Fikirlerinizi İnsanlarla Paylaşmanın Faydaları

Fikrinizi insanlarla paylaşmaktan asla çekinmeyin. Bu size hiçbir şey kazandırmaz. İnanın fikriniz birçok kişinin aklında ve uygulamak için fırsat kolluyorlar. Sizin amacınız bir an önce fikrinizi hayata geçirip bir an önce yatırım almak olmalı. Girişim yapmak için sermaye nasıl bulunur sorusuna cevabınızı net olarak aldığınızı düşünüyorsanız eğer derhal işe koyulun ve bir an önce hayalinizdeki iş hayal olmaktan çıksın.

Girişimcilik Yarışmalarına Katılın Kendinizi Geliştirin

Bu tip yarışmalar size kısa vadede çok fazla bir şey kazandırmayacaktır. Yarışmada başarılı dahi olsanız alacağınız ödül kısıtlı bir miktar olacağı için odaklanmanız gereken şey ödülden ziyade yatırımcılar olmalı. Birçok yatırımcı bu tip programları takip ediyor ve potansiyel gördükleri girişimlerle iletişime geçiyorlar. Eğer girişiminiz yarışmalar için uygun bir girişimse kesinlikle denenmesi gereken bir yol.