E-Ticaret Yaparken Fazla Kişiye Ulaşmanın İpuçları 2022

e-Ticaret Yaparken Fazla Kişiye Ulaşmanın İpuçları

E-ticaret yaparken fazla kişiye ulaşmanın ipuçları ve en ince detayları bu yazımızda sizlerle buluşmaktadır. İnternet üzerinden ticaret günümüzde çok büyük bir pazar haline geldi ve bu pazarı kullananlar gerçekten iyi miktarlarda paralar kazanıyor. Günümüzün büyük grupları bile bu alana yönelik şirketler açıyorlar çünkü E-Ticaret ciddi anlamda iyi bir geleceğe sahip. Şu an bile birçok kişi internet üzerinden ticaret yaparken, 10 sene sonra işlerin çok daha devasa bir boyuta ulaşacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Ancak bu sektörde iyi bir konuma gelebilmek için öncelikle insanlara ulaşmanız gerekiyor. İnsanlara ulaşamadığınız takdirde satış yapmanız doğal olarak çok zor. Bu durumun yanında getirdiği birkaç dezavantaj var. Mesela çok fazla rakibiniz olması bunlardan biri. Ya da sattığınız maldan aldığınız kar miktarının genel olarak düşük olması da büyük bir dezavantaj. Bu sebeple iyi gelirler elde edebilmek için çok fazla insana erişmek zorundasınız. Ancak bu sandığınız kadar zor bir mesele değil. Sizin gibi bu konuda zorluk çekenler için bazı platformlar oluşturulmuş durumda ve bu platformların içinde kendi pazar konumunuzu oluşturabilirsiniz. Şimdi bu platformları inceleyelim.

Facebook MarketPlace Özelliği

Facebook son zamanlarda yaşadığı bazı olaylar sebebiyle her ne kadar prestijini bir miktar kaybetse de hala milyonlarca kullanıcısı var ve insanlar Facebook’da gördükleri şeylerden etkileniyorlar. Eğer kendi Facebook sayfanızı oluşturursanız, bir MarketPlace açma hakkına sahip oluyorsunuz. Yani ürünlerinizi oradan satabiliyorsunuz. Bu sistemi şu an her ne kadar sağlam bir geçmişe sağlam olmasa da birkaç yıl içinde çok başarılı olma ihtimali var. Bu sebeple kendi market yerinizi açıp ürünlerinizi satmaya başlarsanız, kazançlı çıkacaksınız diyebiliriz.

N11, HepsiBurada Gibi Pazar Yerleri

Bu tip pazar yerleri hakkında birçok kişinin bilgisi olmasa da aslında bu sistemler kendi ürünlerinden çok başkalarının pazar yeri haline gelmiş durumda. Yani N11’e küçük bir miktar komisyon ve aylık ücret ödeyerek satış yapabiliyorsunuz. Bu ne demek oluyor? Tabii ki çok daha fazla insana erişmek anlamına geliyor. Web sitenize SEO çalışması yaptırmakla uğraşacağınıza bu sistemleri kullanarak çok devasa boyutlarda gelirler elde edebilirsiniz. Eğer insanları memnun ederseniz zamanla bu kişiler sizin web sitenize kaymaya başlayacaklar ve N11’den tamamıyla organik ziyaretçiler kazanmış olacaksınız.

Bu gibi MarketPlace oluşumlarının sayısı şu anda oldukça fazla. Ayrıca eğer satış yaptığınız ürün az bulunan yüksek fiyatlı bir ürünse, Sahibinden sistemini de kullanabilirsiniz. Ciddi anlamda satışlar yapabileceğinizin garantisini veriyoruz. Unutmayın ki bugün ayakta duran birçok E-Ticaret sitesi bu gibi sistemlere dayanarak ayakta duruyor. Bu sistemlerle rekabet etmek maalesef kolay değil, arkalarında Sabancı gibi büyük gruplar bulunduğu için onlara rakip olmak yerine onlardan destek almak işinize gelecektir.

Instagram’da Kendi Marketinizi Açın!

İnsanların ilgisi çekecek paylaşımlar yapın ve kitleniz size katıldığında bir market gibi satışlar yapmaya başlayın. Yaptığı el işini satarak ek gelir elde eden birçok ev hanımı var. Sizin yaptığınız iş elbette ki daha sistematik işlemeli. Ürünlerinizin resimlerini ve detaylarını instagram üzerinden paylaşın ve web sitenize link ile yönlendirme yapın. Böylece çok daha fazla insana, çok daha kısa sürede ulaşabilmiş olacaksınız. Aslında bu bir nevi sosyal medyayı kullanmakta olabilir.

Instagram örneğini vermemizin sebebi şu günlerde çok yaygın olması. Ancak diğer sosyal medya hatlarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sıradan bir forum sitesi bile olabilir. Amacınız insanlara ürününüzü gösterebilmek. Bunu yaptığınız takdirde amacınıza ulaştığınızı söyleyebiliriz.

Adwords ile İlk Sıraya Geçin!

Birçok kişi farkında olmasa da büyük firmaların önüne geçmenin bir yolu var. Örneğin saat satıyorsunuz ve önünüzde 10 yıllık bir geçmişe sahip olan devasa güçlü E-Ticaret siteleri var. Bu tip bir durumla karşılaştığınız takdirde yapmanız gerekenlerin bir kısmını yukarıda belirttik. Ancak önemli bir avantaj daha yakalamanız mümkün.

Google Adwords ile reklam anlaşması yaparak otoriter sitelerin çok daha önünde çıkmanız mümkün. Google ilk sırayı size verdiğinde birçok kişinin bir anda önüne geçeceksiniz ve saat satın al kelimesinde ciddi anlamda ön plana çıkacaksınız. Bu da rakiplerinizle mücadele etmenizi sağlayacak.

Ancak unutmayın ki bu düşünceye sahip olan yalnızca siz değilsiniz. Büyük E-Ticaret siteleri de Adwords kullanıyorlar ve ciddi bütçelerini bu alana yatırıyorlar. Her şeye rağmen bir ayda on binlerce insana erişmek için muazzam bir yol.