Doğru Yatırım Nasıl Yapılır? Yatırım Nedir? 2022

Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

Pandemi dönemi içerisinde birçok kişinin işe girmeden önce sorduğu soruların en başında doğru yatırım nasıl yapılır gelmektedir. Yatırım deyince insanın aklına, onlarca sektör ve bu sektörlerin içindeki binlerce farklı dal geliyor. Bu alanlar arasında tercih yapmak, alan içerisindeki yeni girişimlere yönelik seçimler vb. birçok farklı seçenek arasından en doğru olan seçeneği seçmeniz gerekiyor. Çünkü doğru yatırım yapabilmek için, doğru girişimi tercih etmeniz gerekiyor.

Bu da doğal olarak öngörü yeteneği gerektiriyor. Ancak öngörü yeteneği hiçbir insanda doğuştan bulunan bir yetenek değildir. Öngörü, düşündükçe ve tecrübe kazandıkça gelişir. Bizde bu yazımızda doğru girişimleri seçmeniz için size yardımcı olacağız ve bununla beraber öngörü yeteneğinizi doğrudan arttıracak birkaç tavsiye vereceğiz.

Doğru Yatırım Nedir?

Bu yolda ilk dikkat etmeniz gereken nokta, cebinizdeki paranın miktarı. Cebinizdeki para çok az bir miktarsa, potansiyelinizi aşacak işlerle uğraşmanız elbette ki doğru olmaz. Aksi durumdaysa potansiyelinizin altında kalacak işlerle uğraşmanız doğru olmayacak. Amacımız elimizde ki parayı arttırmakken zarar etmek istemeyiz. Bu sebeple pozisyonunuzu, cebinizdeki paranın miktarına göre belirlemeniz gerekiyor.

Bir diğer konu ise yatırım yapacağınız sektörün seçimi. Sektör seçiminde her ne kadar cebinizdeki paralarda etkili olsa da başka etkenlerde vardır. Bu etkenlerden en önemlisi, sektör hakkında ki bilgileriniz. Sektör hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadan, girişimcilere destek vermek ya da borsa gibi işlere girmeye kalkışmak sizi büyük zararlara sokacaktır. Belki de doğru yatırım yapmanın en ince noktası budur. Yoksa kötü niyetli insanların kurbanı olabilirsiniz. İşler rezalet giderken, iyi gittiğine dair kandırılabilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ya sektörü öğrenin ya da bildiğiniz sektöre girin. Unutmayın ki yatırımcılık, parayı verip işin içinden çıkmak değildir.

Doğru Yatırım Nasıl Yapılır?

Yatırımcıların önem vermesi gereken bir diğer mesele ise kitap okumaktır. Daha önce yatırımcılıkla meşgul olan ve onlarca kitap yazmış birçok kişi var. Bu kişilerin engin tecrübelerini okuyup, tecrübe kazanmak varken onların geçtiği yollardan geçmek inanın çok gereksiz. Amerika’yı 2. defa keşfetmek kimseye bir fayda sağlamaz. Zaten birileri bunu daha önce defalarca yapmış. Kitap okumak, bu konuda kesinlikle zorunluluk hitap ediyor. Asla es geçilmemesi gereken bir durum.

Bir diğer önemli tavsiyemiz ise sizin geçmek istediğiniz bu yollardan daha önce geçen insanlarla sohbet etmek. Nedense birçok insan bu tip konularda bilgi vermek istemez ancak siz zorba bir kibar gibi davrandığınızda size ufak tefek bilgiler verecektir. Bu yolda elinize geçen tüm bilgiler sizin adınıza ufak bir tecrübedir. Unutmayın ki teorik olarak bir işi yiyip bitirmeden, pratik olarak o işi yaparsanız başarısız olursunuz.

Doğru Yatırım Taktikleri Nelerdir?

Projelere dair yapılan yatırımların maalesef sadece ’u doğru yatırım oluyor ve bu ’luk kesime yatırım yapanlarda genel olarak çok yüksek karlar elde ediyorlar. Aslında bu işin doğasında risk var ve kaybetmeyi bilmek önemli. Ancak şunu da es geçmemek gerek: Riski düşürmek daima mümkün. Öngörü yeteneğinizi geliştirdiğiniz takdirde risklerin gerçekleşme ihtimalini azaltacaksınız ve dolayısıyla başarılı olma ihtimalinizi arttıracaksınız. Peki Öngörü yeteneği nasıl kazanılır?

Bu noktada gözlem yapmak çok önemli. İnsanları iyi ölçüp tartmanız gerekiyor. Sizinle görüşürken heyecanlı ve istekli olan girişimcilere dikkat edin. Bu tip insanlar genelde işini seven ve girişimini iyi noktalara getirmek için çılgınca çabalar sarf eden insanlar. Çalışkan insan başarılı olma ihtimalinizi arttıracağı için, girişimcileri iyi gözlemlemek gerekiyor. Haliyle iyi girişimciyi tespit edebilirseniz, öngörü yeteneğinizle başarılı girişimi de tespit etmiş olursunuz.

İlgilendiğiniz girişimin yabancı ülkelerde karşılık bulup bulmadığını dikkatle araştırın. Çünkü günümüzde başarılı olan birçok girişim aslında dışarıdan gelen girişimler. Eğer ilgilendiğiniz girişim dünyada örneği olan ancak Türkiye’de yapılmamış olan bir girişimse başarılı olma ihtimali artacaktır. Örneğin Yemek Sepeti, dünyada var olan bir konseptin küçük değişikliklere uğraşmış versiyonudur. Onedio ise Buzzfeed’in birebir aynısıdır. Bunlar gibi çokça örnek verebilirim.

Son olarak çalışacağınız kişilerin geçmişini incelemeyi asla unutmayın. Bir insanın geçmişi o insanın geleceğinin anahtarıdır. Doğru insanlarla çalışabilmek için, doğru yatırım yapabilmek için bunu kesinlikle es geçmeyin. Ayrıca bu noktada bilmeniz gereken bir şey daha var: Geçmiş hayatı esrarengiz olan kişilerle asla çalışmayın. Çünkü bu tip insanlar sizlere uzun vadede problem yaşatacaktır.