Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Krediler Hangileridir? 2022

Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Krediler

Devletin verdiği geri ödemesiz krediler nelerdir bu sorunun cevabını en çok merak edenlerin başında çiftçilerimiz ve tarımla uğraşan vatandaşlar gelmektedir. İş kurmak veya mevcut işini genişletmek isteyen bireylere geri ödemesiz devlet destekli krediler sunan kurumlar 2022 yılında da işleyişine devam ediyor.

İş kurmak veya mevcut işini büyütmek isteyen esnaflara yönelik büyük bir sorun olan sermaye eksikliği kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Eğer sizlerde böyle bir düşünce içerisindeyseniz, konumuzun devamında devletin verdiği geri ödemesiz krediler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Öte yandan devlet desteği değil de farklı yollarla da kredi çekebilmek mümkün olmaktadır, bunlar;

  • Düşük faizlere sahip esnaf odaları tarafından sunulan krediler,
  • Kobilere bankalar tarafından sunulan kobi kredileri bulunmaktadır.
  • Ekonomi Kategorisi

Geri Ödemesiz Kredi Nedir?

Öncelikle faizsiz taksit nedir? Geri ödemesiz krediler dünya çapında aynı anlama sahiptir. Alınan miktar hiçbir koşulda iade edilemez! Aslında, bu bir sübvansiyondur. Bu sayede dünyanın her yerindeki vakıf ve kurumlar tarafından kredi sağlanmaktadır. Çoğu vakıf ve kurum resmi olarak ulusal düzeyde faaliyet göstermektedir.

Farklı kurumların geri ödemesiz kredi sağlamak için farklı amaçları vardır. Bazı kuruluşlar hayırsever bağışlar yapar. Bazı kurumlar endüstri gelişimi için teşvikler sağlar. Ülkemizde genellikle geri ödemesiz krediler tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilere direkt olarak verilme ihtimali çok yüksektir.

Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Krediler

Hemen yukarıda maddeler halinde sıraladığımız krediler geri ödenmesi sağlanmak zorunda olunan kredi türlerini kapsıyor. Bunların yanı sıra hibe olarak verilen ve geri ödemesi olmayan krediler de devlet destekli krediler kapsamında yer alıyor. Bunlar KOSGEB ve benzeri kurul ya da kuruluşlarca verilen krediler olmaktadır.

Geri Ödemesiz Krediye Nasıl Başvuru Yapılır?

Devlet tarafından genç girişimcilere veya esnaflara yönelik verilen geri ödemesiz krediler KOSGEB aracılığıyla sağlanmaktadır. Yeni bir işyeri açma hayaliyle yaşayan kişiler için geri ödemesiz krediler sunan KOSGEB, aynı zamanda mevcut işyeri sahibi esnaflara da faizsiz 100 bin TL’ye kadar kredi imkanını tanıyor. Geri ödemesiz kredi çekmek için gerekenler ise aşağıdaki gibidir.

  • KOSGEB tarafından ücretsiz olarak sunulan “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” üzerine kursu başarılı bir şekilde tamamlamak.
  • Kuracağınız işyerine ait yapılan projenin hazır hale getirilmesi,
  • Son olarak işyeri için hazırlanan projenin KOSGEB kuruluna sunulması gerekmektedir.