Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Nedir?

Depresyon nedir ve depresyon hakkında her şeyi anlatmadan önce, eğer bu hastalığa yakalandığınızı düşünüyorsanız ya da zaten şu an depresyondaysanız. Üzülmeyin yalnız değilsiniz, sadece 8 milyon 179 bin kişiden birisiniz. Bunu biz söylemiyoruz Türkiye İstatistik kurumu söylüyor. Depresyona dair alabileceğiniz en etkili bilgiler buradadır ve eğer yakalandığınızı düşünüyorsanız böyle bir hastalığa mutlaka profesyonel bir destek almanızda fayda vardır.

Depresyon Nedir?

Bir çok kişiden sık, sık şu sözleri işitirsiniz. “Ben depresyondayım, hiç bir şey yapasım yok.” size bunu söylerken sadece üzgün hissederler fakat depresyon tüm bu söylemlerden öte bir durumdur. Depresyona insanlar genel olarak başarısızlık ya da zayıflık olarak bakarlar. Aslında bu yaygın olan yanlış inanışlardan biridir. Depresyon oldukça ciddi bir hastalıktır, sizin insanlarla olan ilişkinizi, düşüncelerinizi, duygularınıza etki eder.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun çeşitleri vardır fakat genel olarak semptomlar çok fazla ya da çok az olmakla tüm hastalarda belirli bir çerçeve çizer. Bu şikayetlerin acısı, ya da hafifliği hastalardan, hastalara değişmektedir.

Depresyona Giren Hastaların Tipik Şikayetleri

 • Kendilerini dünyanın sonuna geldiğine, dünyada hiç bir şeyin iyi olmadığına inandırmışlardır.
 • Oynadıkları oyunlardan, çalıştıkları işlerden, arkadaşlıkların sahteliğinden dem vururlar.
 • Sürekli bir hareketsizlik hali söz konusudur. Eyleme geçme zorluğu yaşarlar.

Birçok Hasta Şikayetlerinden Dolayı Psikoloğa Gider

 • Yaptığım şeylere konsantre olamıyorum. Hiç bir şeye odaklanamıyorum.
 • Bitkinim, kendime olan güvenimi yitirdim. Hiç bir şey yapacak durumda değilim.
 • Tüm olanlar benim hatam, bu yüzden kendimi fazlasıyla değersiz hissediyorum.
 • Gelecek karanlık bir çukur ve bende bir çukurda boğuluyorum.
 • İntihara yatkın hissediyorum, hata bir keresinde çok yoğun bir hisse kapıldım. Aslına bakarsanız bir kez başarısız bir denemem olmuştu.
 • Uyumakta sıkıntı yaşıyorum, bu yüzden belirli bir uyku düzenim yok.
 • Yiyeceklerden zevk almıyorum bu yüzden hiç iştahım yok.

Eğer sizlere bu şikayetler tanıdık geliyorsa korkmanız gerek yok. Aslında bu ifadeleri kullanmış olsanız bile depresyon hastalığına tutulduğunuz anlamına gelmiyor. Bu ifadeler, şikayetleri sürekli kullanıyorsanız ve sürekli bitkin hissediyorsunuz, depresyon hastalığına hoş geldiniz. Hemen bir psikyatr yardımı almanızda fayda var. Anlatılarınıza bakar sizi yönlendirecek ve size hafif, orta ya da ağır depresyon teşhisi koyacaktır.

Depresyon Nasıl Oluşur?

Depresyonu asla bir nedene bağlayamazsınız, asla demek yanlış olur nadir olarak görülse de buna rastlanılabilir. Depresyon genel olarak bir çok belirtinin sürekli ve yoğun hissedilmesi sonucu oluşur.

Depresyonun oluşmasının sebepleri ise şunlardır. Bunu 2 alt başlık şeklinde açıklayacağız.

Fiziksel Nedenler

Ağır, sancılı bir hastalık süreci depresyonun fiziksel nedenleri arasındadır. Genetik yatkınlık, depresyonun oluşmasında ki başlıca nedenler arasındadır. bunlara sebep olabilecek durumlar ise şunlardır: Sevilen birinin kaybı, evlilik, yapacak iş bulamama, sürekli bir stres hali vb. gibi.

Zihinsel Sorunlar

Kendini kısa hissetmek, rahat hissetmemek, hayır cevabını verememek, aşırı alkol tüketimi, acılarla dolu bir çocukluk.

Depresyon hastalığı birden bire zuhur edebileceği gibi, yavaş yavaş sinsince kendini gösterebilir. Bazı hastalar depresyona girdiğinin bile farkında değildir. Bu yüzden depresyon hakkında okumak yararlı olacaktır.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Korkmanıza gerek yok depresyon kesinlikle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat tüm hastalıklar da olduğu gibi bu süreç bazen sancılı bazen ise kolayca tedavi olduğu gözlemlenmiştir hastaların.

Depresyon Tedavisin de Hedeflenen Şunlardır:

Depresyonla ilgili şikayetlere engel olmak ve hastaların depresyona yeniden yakalanmasını engel olmak. Tedavi süreci depresyon hastalığının şiddetine, ilerleyişine göre değişiklik gösterebilir. Depresyona da ki tedavi süreci sizin ve doktorunuzun karşılıklı diyaloğuna göre ilerler. Eğer isterseniz ailenizde tedavi sürecine dahil olabilir.

Hafif depresyon sürecinde ilk olarak doktor gözetiminde kalmak mantıklı olabilir fakat hasta isterse doktoruna belirli araklıklara ziyaret gerçekleştirebilir.

Orta, ağır depresyonda ise çok farklı bir süreç söz konusudur. Eğer hasta gerçekten çok ağır depresyon halinde ise birden çok tedavi çeşidi birlikte uygulanarak. Tedavi edilebilir.

Depresyonda En Çok Uygulanan Tedavi Şekilleri

 1. Psikoterapi
 2. Antidepresanlar
 3. İkisinin bir arada kullanımı.

Yukarıda ki tedavilerinin haricinde şu tedavi yöntemleri de hastanın isteğine göre kullanılabilir. Uykusuzluk tedavisi, fiziksel egzersizler, ışın tedavisi de depresyon hastalığının tedavi yöntemleri arasındadır.

Tedavi Çeşitlerinde Ki Avantaj Dezavantaj Karşılaştırması

İlk olarak antideprasan tedavisinin avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceğiz fakat incelemeye başlamadan önce çok bilinen bir yanlışa daha değinmek istiyoruz. Antidepresanlar bağımlılık yapmazlar. Şimdi isterseniz antidepresan tedavisindeki avantajlar kısmına geçebiliriz.

Antidepresan Tedavisinde Ki Avantajlar

 • Hastanın içsel dünyasında iyi bir etkiye sahipler.
 • Kısa sürede etki ediyorlar genel gözlemlere göre minimum iki hafta içinde.
 • Vakit konusunda kazanç sağlıyorlar.
 • Doktorunuz şikayetinize yönelik yüzlerce ilaç arasından, sizi yönlendirmesi kolaydır.

Antidepresan Tedavisinde Ki Dezavantajlar

Her ilaçta olduğu gibi yan etkileri görülebilir.
Hastanın hayatına büyük bir etkileri yoktur. İlaç sadece destektir ve sizi bir anda süper kahraman, iletişim dehası ya da aşırı sosyal yapmaz.
Psikoterapi tedavisi ile karşılaştığında antidepresan kullanımı, hastanın ilaç tedavisine son verdiğine geri gelebileceği nadir de olsa gözlemlenmiştir. Antidepresan kullanmında bir diğer şikayet ise uyku sorunudur.

Depresyon Hastalığında Psikoterapi Tedavisi

Bu tedavi yönteminde sürekli olarak doktorunuzla, doktor derken burada kasıt psikolog ve ya psikyatrınızla bireysel ya da belirli bir grup halinde görüşerek psikoterapi tedavisi gerçekleştirilir

Psikoterapi Tedavisinde Ki Avantajlar

 • Hastalık oldukça hızlı bir şekilde iyiye gider.
 • Kişinin kendinin sahip olduğu güçlü, kuvvetleri yönleri görüp, geliştirmesine yardımcı olur.
 • Bu tedaviye katılanların çoğunda olumsuz düşünmeye eğilimin azaldığı gözlenmiştir.
 • Kişinin kendini fark etmesini, anlamasını sağlar.
 • Psikoterapi de bireysel ya da grup olarak katılabileceğiniz bir çok toplantı vardır. Bunlardan bir kaçı sosyal kabiliyetin geliştirmesi, sakinleşme, hayat tarzında yapılan değişiklik.

Psikoterapi Tedavisinde Ki Dezavantajlar

Psikoterapi tedavi süreci baya zaman almaktadır.
İlaç tedavisinde kıyaslama yapar iseniz daha fazla zamanınızı aldığından fark edecekseniz.
Terapi başlangıcı için beklenen süre de dezavantajlar gurubuna dahildir. Psikoterapi yöntemlerini 3 gruba ayırabiliriz. Analitik Psikoterapi, derinlik psikolojisi ve davranış terapisi olarak isterseniz bunlar için birde kısa açıklamalar yapalım.

Analitik Psikoterapi: Depresyon hastasında depresyona sebep olan etmenler araştırılır ardından hastaya çözümleri gösterilir.

Derinlik Psikolojisi Psikoterapisi: Çözemediğiniz ruhsal takıntılara çözümüne odaklanır.

Davranış Terapisi: Hastanın jest mimiklerine, söylemlerine, kısaca yaptığı her şeye dikkat ederek çözüm yolu gösterilir.

Depresyon Hastalığı İçin Nereden Yardım Alabilirsiniz?

Depresyon hastalığı çeşitli şekillerde ve çeşitli kurumlarda çözüm sağlanabilir. Kendinizi anlatmakta sıkıntı yaşamayın, doktorunuzun önergelerini uygulayın yeterlidir ve asla utanmayın siz bu hastalığa yakalanan ne ilk ne de tek kişisiniz ve asla unutmayın tüm anlatacağınız her şey doktor hasta gizliliği ilişki ile saklı kalır. İsterseniz yardım alabileceğiniz kuruluşlara geçebiliriz.

Depresyon Hastalığı Için Aile Hekimi Yardımı

İlk olarak çoğu kişi zaten yakın olduğu, aile hekimine anlatır durumu eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız ilk olarak aile hekiminizle görüşebilir. Ardında ise onun yönlendirmesi sayesinde uzman bir doktora gidebilirsiniz.

Depresyon Hastalığı Için Psikiyatr – Psikolog Yardımı

Eğer depresyon hastası olduğunuzdan eminseniz. İsimlerden de anlaşılabileceği gibi alanında uzman olan Psikiyatr ya da Psikologlardan yardım alabilirsiniz.

Depresyon Hastalığı Için Psikoterapistlerden Yardım Almak

Psikiyatr ve Psikologlardan farklı olarak Psikoterapistler aynı dalda uzman fakat farklı yöntem ile tedavi sürecinde yardımcı olurlar. Bu yüzden Psikiyatr ya da Psikloglar yerine Psikoterapiste de başvurabilirsiniz.

Depresyonda tedavisinde en önemli etken. Tedaviye ayırdığınız zaman önemlidir. Hem ilaç alımlarınıza dikkat etmeniz hem de aldığınız psikolojik desteği içselleştirmeniz gerekir tüm bunları yaptığınızda dahil tamamen tedavi olmanız ya da semptomlar da azalma görmeniz için fazlaca zaman geçebilir. Bu yüzden sabırlı olmalı ve ne olursa olsun ne ilacınızı aksatmalı ne de düşünce yapınız da eski zamanlara geri dönüş yapmalısınız. En önemli nokta ise doktorunuza tam olarak kendinizi ifade etmeli, hiç bir şeyi gizlememeli yaptığınız her şeyi açık açık anlatmalısınız. Hisleriniz olabilir, gün içinde yaşadıklarınız olabilir tüm benliğinizle kendinizi açmanız tedavi sürecini hızlandırır.

Profesyonel tedavinin yanında, tedavi sürecinde yardımlaşma grubuna katılabilirsiniz, yardımlaşma grubundan kasıt daha önce bu hastalığı geçirmiş ya da geçirmekte olan kişilerdir aynı zamanda sizi anlayacağınız kişilerle de hastalığınız konuşmaktan çekinmeyin aslına bakarsanız hastalığınız konusunda herkesle konuşabilirsiniz. Bu konuda çekinmeyin, hastalığınız konusunda çekinmeyin başta da belirtiğimiz gibi bu ne bir zayıflık ne de başarısızlığının sonucu. Bu herkesin başına gelmekte.

Kendinizi Daha İyi Hissetmek İçin Yapabilecekleriniz

Depresyon hakkında bir çok konuya değindik. Nedenleri, yardım edebileceğiniz konulardan bolca bahsettik. Şimdi kendiniz daha iyi hissetmek ve tedavi sürecini hızlandırmak için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Olabildiğince insanlardan uzaklaşmamaya çalışın. Arkadaşlarınızla sürekli bir yerlere gidin, gezin eğlenin, tozun. Ailenizden uzaklaşmayın sıkıntılarınızı anlaya bilecekleri şekilde anlatın.

Kesinlikle tedaviyi yarı da bırakmayın, iyi hissetmeye başladığınız da, tamamen iyi olduğunuzu düşündüğünüzde bile bırakmayın. Özelikle bir anlık gaflete kapılıp ilaçlarını hemen bırakmayın. Bu sizi ileriden çok geriye doğru sürükler nadirde olsa ilacın anlık bırakımı ilk başta olan durumuzdan geriye götürebilir sizi.

Asla ama asla umutsuzluğa kapılmayın, korkunun sizi yönetmesine izin vermeyin, siz korkuyu yönetin. Unutmayın bu hastalığı anlatan bir çok insan var isterseniz gidin onlarla görüşün. İsterseniz onların yazdıkları yazıları okuyun. Bir şekilde mücadeleci ruhunuzu kendi kendinize zincir vurmayın. Unutmayın taşı delen suyun kuvveti değil sürekliliğidir. Sonuç alamasınız bile farklı farklı yollar deneyerek depresyonunuzun üzerine gidin. Mutlu olmaya çalışın, mutlu olduğunuzu hissettiğiniz her şeyi deneyin.

Doktorunuzun tavsiyelerini yer çekimi kanunu gibi kabullenin. Nasıl yer çekimine karşı çıkıp uçamıyorsanız. Doktorunuzun tavsiyelerine de sürekli uyun, ilaçların dozajını kesinlikle kafanıza göre artırıp azaltmayın. Eğer bir yardımlaşma grubunun içindeyseniz, grubun toplantılarına es geçip kaçırmayın. Her şeyi kusursuz planlı ve zamanlı şekilde devam edin. Bu hastalıktan kurtulma sürenizi oldukça kısaltacaktır.

Psikolog ve ya psikiyatrınız ile olabildiğince açıkça konuşun, bundan daha önce de bahsetmiştik fakat bir daha bu konuya değinelim. Gittiğiniz kişinin bir psikolog olduğunu var sayıyorum. Sorunlarınızı paylaşmakta sıkıntı yaşıyorsunuz fakat bir de şu açıdan bakın daha önce sizinle aynı hastalığı yakalanmış olan bir çok hasta var. Sizinle aynı sorunları yaşamış bir çok hasta sizin kullandığınız kelimeleri kullanmamış olsalar da temele inildiğinde aynı dertten muzdaripsiniz. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Kendinize Hedefler Koyun Gerçekleştirin

Bir hedef defteri edinin. Buraya kısa süreli, küçük hedeflerinizi yazabilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz hedeflerin yanına birer tik atarak, gerçekleştirdikleriniz görebilir. Ne kadar ilerlediğinizi takip edebilirsiniz. Bu sayede en kötü durumda bile kendinizi gerçekleştirebildiğinizin farkına varacaksınız. Hala bir şeyler başarabildiğinizi görebileceksiniz. Bu yüzden daha önce de söylediğim gibi asla pes etmeyin, dünya pes edenlerin değil mücadele edenlerin hikayesini yazar.

Yapılan en büyük hata eğer uyku azda olsa düzene sokulduysa yada yeni uyanılmışa yatakta yerinde saymaktır. Yapılacak ilk iş yataktan olabildiğince hızlı kalkmaktır. Bunu yapmanız beyninize şu sinyali gönderecektir evet sen yorgun hissediyorsun, evet sen bitkinsin ama hayır ben değilim. Ben her şeyle mücadele edebilecek güçteyim seni dinlemeyeceğim. Sen zayıfsın, seni dinlemeyeceğim, sen bana boyun eğeceksin bu yönetimin sizin elinizde olduğunun en iyi belirtisidir.

Yapmanız gereken en önemli şey hareket hareket, hareket hiç depresif bir sporcuya rastladınız mı? Belki yüzde, bir ihtimal olabilir. Eğer rastlamış iseniz bu daha çok genetik yatkınlıktan dolayı olabilir. Sporcular yüksek özgüveni olan insanlardır bunun en büyük etkeni ise sürekli salgılanan dopamin ve küçük olan dopamin reseptörleri sayesindedir. Peki ilk olarak sporcu kadar özgüven pompalamasanız bile, olduğunuz durumdan daha iyi bir hale geleceğiniz çoğu hasta tarafından tecrübe edilmiştir. Spor olarak her şeyi yapabilirsiniz. İlginiz olan şeyleri de örneğin ekstrem sporlar çok uç değilse bile futbol en basitinden vücut geliştirme ya da basit bir koşu olabilir.

Son olarak şunu da deneyebilirsiniz. Yazmayı evet doğru duydunuz yazmayı, ilk başta cümleleriniz herhangi bir şeye benzemese bile okuduğunuzda gözlerinizi kanatacak seviye de olsa bile günlük olarak düzenli yazarak. Geriye dönüp baktığınızda o gün ki ruh halinizi görebilir. Defteri tamamen bitirdiğiniz de ruh halinizde ki değişim sürecinizi kontrol edebilirsiniz. İlerde yapılacaklar, çözümler için yol haritası çıkarabilirsiniz aynı zamanda kaleminizde ki gelişim hoşunuza gidip yazarlık yolunda ilerleyebilirsiniz.

Alkol ve uyuşturucudan uzak durun. Alkol ve uyuşturucu direkt olarak dopamin hormonu salgılamanıza , serotonin hormunu salgılanmasına neden olur. Anlık olarak kendinizi “Yaşıyorum ben hissine kaptırırsınız” Mutlu hissedersiniz lakin bu uzun süreli mutsuzluğun ya da uyuşturucu kullanıcılarında ölüme kadar giden yoldur. Bu yüzden alkolden ve uyuşturucudan olabildiğince uzak durun, durmaya çalışın bu konuda da ekstradan yardım alın.

Depresyon Hastalığı Hakkında Notlar

Depresyon çoğu insan da rastlanan hızlı ya da yavaş olmak üzere tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Depresyon hastalığına yakalan bir çok insanın aklından intihar düşüncesi geçebilir ve çoğu zaman bunu kimseyle paylaşmazlar, paylaşmaya utanırlar. Unutmayın intihar eylemine geçmediğiniz sürece bu o kadar da kötü bir şey değildir. Çoğu normal insanın bile aklından bir kez olsun geçmiştir. Bu yüzden intihar fikrini hemen birileriyle paylaşıp, yardım alın.

Tedavinin başarısı %50 aldığınız tedavide %50 de kendi çabalarınız da gizlidir. Tedavinin başarısında yüksek rol oynarsınız. Bu yüzden son bir kez söyleyelim asla pes etmeyin!

Hastalığın tedavisinde ki en büyük rol ise tamamı ile psikolog, psikiyatrınıza karşı ne kadar açık olabildiğinize bağlı.
Depresyon hastası olduğunuzu düşünmeyin ya da buna siz karar vermeyin. Kesinlikle bir uzman tarafından destek alın.

Psikolog’unuza tamamı ile açılın onun sorduğu sorular kişisel hayatınızla ilgili olabilir. Lakin unutmayın kimse sizden daha azını ya da çok daha fazlasını yaşamadı. Bu yüzden açık olmak konusun da kendinizi yükümlü hissedin.

Depresyon tedavisi sürecinde en önemli etken sabırdır. Hastalığınızın semptomları bir azalıp, artabilir. Tamamen ortadan kalkabilir, bu durumda doktorunuza danışmadan ilaçları ya da tedaviyi bırakmayın.