Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Borderline Nedir?

Borderline kişilik bozukluğu nedir ve neden olur sorusuna gelecek olursak bunun birçok nedeni vardır. Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan kayıplar ve ayrılıklar, aile içi huzursuzluk, anne baba arasında şiddetli ilişkiler, fiziksel ve cinsel istismar gibi faktörler borderline rahatsızlığının ortaya çıkıp gelişmesine neden olmaktadır. Dünya üzerinde kadınlar üzerinde çok kez görülmüştür. Bazı beyin bölgelerinin duygusal dürtülerinin kontrol yerlerinde bu probleme neden olacak sorunlar ortaya çıkmıştır.

Küçük yaştaki çocukların anne baba veya bakıcıları ile girdikleri iletişimlerin bu hastalık açısından önemi çok büyüktür. Yaşanan bu kişilik bozukluğu hastalığının kişilerin endişe ve ruh halleri kalıtsal olabileceğini söylememiz gerekir. Bu hastalığı yaşayan insanların genel nedenleri bu bahsettiğimiz sebeplerden ötürü bu rahatsızlığa kapılmaktadır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Borderline belirtileri olarak hastalar birkaç dakika, bir saat veya ne geç bir gün boyunca sürebilecek öfke, kaygı ya da depresyon sorunları yaşayabilirler. Kendilerine bir zarar vermeye yönelebilmeleri, bir anda gelen saldırganlık, ilaçların kötü niyetle alınması ve yüksek alkol bağımlılığı da kendini göstermektedir. Kariyer planlarındaki, cinsel yönelimlerindeki, işlerde ve dostluklar da ani değişimler gösterebilmektedir. Bazı durumlar da bu rahatsızlığı yaşan insanlar kendilerini kötü biri olarak da görmeleri mümkün olmaktadır.

En büyük korkularından biri yalnızlık hissi, yalnız kalmaktır ve yalnız kalmamak adına çokça uğraşlarda bulunurlar. İçlerinde hep terkedilme duygusu hakimdir. Bu durum çokça evlilikte yaşananlardan, sevgili ilişkilerinden ve aileden kaynaklandığını da söyleyebiliriz. İntihar durumları kendine zarar verme durumları ile karşılaşmamız mümkündür. Bunların sebebi bir anda gelişen öfkeden kaynaklanmaktadır. Hastalığın yol açtığı madde kullanımı zihinsel tahribata yol açarak daha da gelişmesine neden olmaktadır.

Hastaların Çevreye Zararı Var Mıdır?

Çevresinde ilişki kurduğunu insanlara karşı hep talepkar ve manipüleye yöneliktirler. İstediklerinin olmaması durumunda aşırı derece öfkeli ve saldırgan bir moda geçebilirler. Genel de düzensiz bir kişilerarası ilişkileri vardır ve çevresini olumsuz bir şekilde etkilendiğini görmekteyiz. Öfkeli oldukları durumlar da yapacakları tercihler onların çevreye verdikleri zararların boyutunu da tahmin etmemizi sağlamaktadır. Hastalığı yaşan kişiler ile tartışmaya girilmesinden kaçınılması gerektiğini bilmemiz gerekir.

Çünkü ani sinir ve öfkelerinde birbirinden benzersiz problemler ortaya çıkarabilirler. Yalnız kaldıkları durumlar da o yalnızlık birikintileri çevreye yansıtmaları muhtemeldir. Kendilerini savundukları düşüncesiyle de bulundukları çevreye zarar verebilirler. Nedeni ise bahsettiğimiz gibi hep akıllarında dışarıdan her bir tehlike ile karşılaşacak fikirlerinin olmasıdır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nelerdir?

Borderline kişilik bozukluğunun tedavisinden bahsedelim. Borderline kişilik bozukluğunun psikolojik tedavisi hakkında birkaç şüphe ortaya atılsa da buna rağmen son yıllar da çıkan tedavi yöntemleri ile birlikte geliştiğini söylememiz mümkündür. Psikoterapi ile bireysel veya grupça bir tedavi dönemine girilir, oturumların zamanı birkaç ayı bulabilir fakat özellikle kişisel bozukluklar birkaç yılı bulan tedavi süreleri vardır. Tedaviyi reddetme ile karşılaşılabilir. Tedavi süreci oldukça zor şartlar altında ve benzersiz sorunlarla geçer. Terapistin hastayı reddetmeden önce hastanın terapisti reddetmesi görülebilir.

İlişkilerdeki hassaslık ayarını yöntemi oldukça önem arz etmektedir. Terapistlerin bunda oldukça dikkatli olması ve hastanın yapısına göre en iyi şekilde ayarlaması gerekmektedir. Testlerin oldukça iyi yapılıp analizlerinin iyi incelenmesi gerekir. Zihinsel bozukluklar adına kullanılan en yaygın tedavi yöntemlerinden biri de bilişsel davranış terapisidir fakat borderline rahatsızlığının üzerinde bu tedavi yöntemi daha az başarılı olmuştur.

Borderline kişisel bozukluğu için özel olarak geliştirilen bir tedavi yöntemi ise diyalektik davranış terapisidir. Bilişsel davranışsal terapi özelliklerinden türetilmiştir. Terapist ile hasta arasındaki değişmelere ve görüşmelere vurgu yapılmaktadır. Tedavinin en önemli amacı hastanın kendisine zarar verme eğilimin azaltılması için amaç edinilmiştir.

Kişilik Bozukluğu Tedavi Yapılmazsa Neler Olur?

Borderline kişilik bozukluğu rahatsızlığı geçiren insanların tedavi edilmediği durumlarda fiziksel sorunların boy gösterdiğini söylemek gerekir. Rahatsızlığı yaşayan kişilerin intihar girişimleri ve kendilerine zarar verme eğilimleri olacaktır.

Kişisel Bozukluğu Olan Kişilerin İntihar Olasılıkları

Bu rahatsızlığı yaşayan insanlar kendilerini engellemiş hissettiklerinde, bağımlılık, destek ve yakın isteklerinin karşılanmadığı durumlar da çevrelerinin ilgisini çekmek adına intihar teşebbüsüne başvurmaktadırlar. Temel çatışma nesne ilişkileri etrafındadır. Bu temel ilişkilerdeki eksiklikler anne desteği eksikliği, yatıştırıcılığı ve kapsayıcı önemli dinamiklerin ön plana çıkmalarıdır. Terk duyguları, ani aşırı öfkeler, panik, umutsuz düşünceler kendilerine zarar vermeye boşlukta hissetmeye itmektedir.

Şunu belirtmeden geçmeyelim, Rehberde sitesi sadece birçok kaynaktan bilgi toplayıp sizlere bu şekilde sunmaktadır lütfen gerekli tüm işlemleri doktorunuz aracılığı ile öğrenin.