Başarılı Girişim Nasıl Olur? 5 Ortak Özellikleri Nelerdir?

Başarılı Girişim Nasıl Olur

Başarılı girişim nasıl olur gibi sorular aklınızı çok fazla kurcalıyor ve gerçekten başarılı bir girişim ile başarılı bir insan olmak mı istiyorsunuz o zaman bu yazımız tam sizin sorularınızı yanıtlayacak türden diyebiliriz. Girişimlerin büyük bir kısmı başarısızken bir kısmı da başarılı. Bu oranın tahmini olarak 90’a 10 olduğu tahmin ediliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi 90 başarısız olan girişimleri temsil ediyor.

Ayrıca bu sayı günden güne artıyor çünkü startup sayısı arttıkça başarısız olan startup sayısı da artıyor ve dolayısıyla başarısızlık oranı sürekli yükselişte oluyor, bu gayet doğal bir durum. Ancak işin ilginç olan yanı şu: Bu ’luk ve sürekli azalan kesimin ortak yönleri var ve bu gerçekten kanıtlanmış durumda. Bizlerde yeni girişimciler için bir liste hazırladık.

Başarılı Girişim Nasıl Olur?

Girişimcilik sadece iş sağlamak ile oluyor maalesef, başarılı girişim nasıl olur sorusunun cevabı aslında gayet açık ve net bir şekilde maddeler halinde sıralanmaktadır. Doğru adımlarla ve yapacaklarınızı disiplinli bir hâle getirerek sizler de başarılı girişimciler sıralamasında yerinizi çok rahat alabilirsiniz.

Bu listede başarılı olan girişimlerin 5 tane ortak özelliği yer alıyor. Bu özellikleri göz önüne alarak girişimlerinize bazı katma değerler ekleyebilirsiniz ve bu şekilde başarılı olma oranınızı arttırabilirsiniz. Unutmayın ki bizler başarılı olmayı garanti hale getiremeyiz. Sizler için yapabileceğimiz tek şey başarılı olma ihtimalinizi arttırmak olacak.

Başarılı Girişimlerin 5 Ortak Özelliği!

Yatırım Almak

Açık söylemek gerekirse başarılı olup yatırım almayan neredeyse hiç firma yok. Elbette ki istisna ararsanız bulacaksınız ancak bu bir şeyi değiştirmez. Birçok girişim öyle ya da böyle bir şekilde yatırım almıştır. Çünkü bir noktadan sonra yatırım almaya mecbur kalırsınız. Bunun asıl sebebi şudur: Başarılı olmuşsunuzdur ve işleri büyütmeniz gerekir. Bu tip bir durumda işleri büyütmek kolay olmayacaktır çünkü büyük paralarla oynamanız gerekir. Doğal olarak daha fazla para için, daha fazla ortağa ihtiyaç duyarsınız ve böylece yatırım alırsınız. Bu işin kanunu budur ve hisselerimi satmak istemiyorum mantığından kurtulmakta kesinlikle faydalı olacaktır.

Bir Süre Hiç Para Kazanamamak

Birçok başarılı girişim ilk 2-3 yıl boyunca doğru düzgün para kazanamamıştır ve bu süreçte buna rağmen projeden vazgeçilmemiştir. Eğer projenize inanıyorsanız sizde bu yolu takip etmelisiniz. Başladığı günden sadece birkaç yıl sonra başarılı olan proje bulmak emin olun ki çok zordur. Yani bir proje gerçekten çok çabuk başarılı olabilmek için arkasında büyük grup şirketlere ihtiyaç duyar. Eğer sizin işiniz bir girişimse arkanızda doğal olarak böyle bir grup olmaz ve zamana ihtiyaç duyarsınız. Bu sebeple birçok başarılı girişimin bu tip bir dönemden geçtiğini söylersek yanılmış olmayız diye düşünüyorum.

Ekip Olabilmek

Her başarılı girişimde bir kişi öne çıksa da o kişinin yanında birçok kişi daha olduğuna emin olabilirsiniz. Bu durum girişim başladığı anda bile söz konusudur diyebiliriz. Elbette tek başına başarılı olanlarda vardır ancak bir akıl, iki akıldan üstün değildir. Bunu kabul etmek önemli. Çünkü birçoğumuz her şeyi tek başımıza kazanmamızın zaruri olduğunu düşünürüz ve bunun peşinde giderken insanlardan yardım almak istemeyiz. Ancak ne yazık ki bu doğru değil. Başarılı olan birçok girişimin arkasında bir değil, birden fazla kişi vardır. Bu sebeple iyi bir ekip oluşturmak için çaba sarf etmek sizin daima işinize yarayacak.

Pazarlama Tekniklerini Kullanmak

Bunu reklam vermek olarak da kısaltmak mümkün ancak pazarlamaktan kastımız elbette ki reklamlarla sınırlı olmamalı. Pazarlama için birçok tanım yapabilirim ancak şimdilik söylemem gereken şey projenizi insanlara tanıtmak için çaba göstermeniz. Bunu yapmanız gerekiyor ve bunu yapanların büyük bir kısmı başarılı olmuş olanlar. Eğer sizde başarı yolunda şansınızı biraz daha arttırmak istiyorsanız bu iyi bir yol diyebiliriz.

Pazarlama tekniklerini biraz daha açacak olursak şunları söylemek doğru olacaktır. Reklam vermek, sosyal medya aracılığıyla insanlarla iletişime geçmek, televizyonu kullanmak, youtube kanallarını kullanmak, haber sitelerini kullanmak vb.

Başarılı Girişimleri Tasarlayanlar, İşlerini Seviyor

Bu bana göre en olmazsa olmaz kural diyebilirim. Sebebi aslında çok belli. İnsanlar sevmedikleri işleri yaparken pes etme olanakları daha fazladır ve zamanla usanmaya başlarlar. Bunun getirisi olarak pes ederler ve vazgeçerler. Vazgeçmeyen insanların büyük oranda başarılı olmalarına şaşırmamak gerekiyor çünkü birçok iş başarılı olabilecek potansiyele sahip. Pes etmezseniz, facebook’dan daha iyisini yapabilirsiniz demiyorum. Sadece kendi işinize sahip olabilirsiniz. Bunun için zaruri olan şey ise pes etmemek. Tabi ki bu zaruriyete bağlı kalabilmek için işinizi sevmeniz şart. Eğer işinizi sevmezseniz bu yolda başarılı olmayı beklemeyin.