Ameliyat Sonrası Görülen Anemi (Postoperatif Anemi)

Ameliyat Sonrası Görülen Anemi

Yazımızda ameliyat sonrası görülen anemi hakkında detaylı bilgiye yer vereceğiz. Yeni ameliyat oldunuz ve ameliyat öncesi kan testleriniz oldukça iyiyken, ameliyattan sonraki kan testleriniz ise, anemi olduğunuzu gösteriyor. “Peki geçirdiğiniz ameliyat, sizde anemiye mi neden oldu?” “Demir eksikliğinizin sebebi, ameliyatta kan kaybetmeniz mi?” Bu soruların cevabı kesin olmamakla birlikte, muhtemelen postoperatif anemi denilen, geçici bir durum yaşamaktasınız. Geçirdiğiniz ameliyat büyük olasılıkla anemiye neden olmuş olsa da, vücudunuzun genel durumu ise, bu geçici durumu tamir etmeye hazırdır.

Başka bir deyişle, cerrahi kanamaya bağlı olarak, vücudunuzda demir eksikliği görülebilir. Geçirdiğiniz operasyon sonucunda vücudunuzun kan kaybetmesi, kan testlerinizin düşük olmasına ve anemiye neden olabilir. Ancak geçirdiğiniz ameliyat, vücudunuzun yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri yaratma kabiliyetine zarar vermedi. Bu nedenle anemi, sizin için oldukça kısa süreli olacak ve vücudunuz zamanla eski kan değerlerini yakalayacaktır.

Postoperatif Anemiye Genel Bakış

Ameliyat sonrası görülen Anemi, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin anormal derecede az sayıda olduğu durumlar için kullanılan genel bir terimdir. Postoperatif anemi, bilinen cerrahi risklerinden biridir. CBC, oldukça sık kullanılan ve kandaki farklı hücre düzeylerini kontrol etmek için, ameliyat öncesi ve sonrası uygulanan bir kan testidir. Bu test, ameliyat sırasındaki kan kaybının, bir kan transfüzyonu gerektirecek kadar önemli olup olmadığını gösterir.

Postoperatif Anemi Nedenleri

Travmalar ve ameliyatlar, az veya çok bir miktar kan kaybına neden olurlar. Minimal cerrahi operasyonların daha az kan kaybına neden olması beklenirken; açık kalp cerrahisinde genellikle, ameliyat sırasında veya sonrasında kan nakline ihtiyaç duyulması beklenir. Yaralanmalar ve travma ameliyatı genellikle, travmanın şiddetine bağlı olarak, önemli miktarda kanama ile ilişkilidir.

Postoperatif Anemi Teşhisi Ve Tedavisi

Anemiyi tedavi etmek için sorunun nedeninin bilinmesi zorunludur. Bir bireyin demir eksikliği anemisi varsa, demir takviyesi en iyi tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, kan kaybı olan birisi için demir takviyesi, sorunu gerçekten çözemez. Eğer kan kaybı çok şiddetli ise, kan transfüzyonuna ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla nedeni belirlemek, anemi tedavisinde etkili olmanın ilk adımıdır.

Postoperatif anemi durumunda, anemi semptomlarını hissetmek, transfüzyona ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenin yalnızca bir parçasıdır. Durumun ciddiyetini belirlemek için Tam Kan Sayımı (CBC) adı verilen kan testi, en iyi yoludur. Tam bir kan sayımındaki testlerden biri, hemoglobin seviyesidir ve düşük hemoglobin sonucu anemiyi gösterir.

Ameliyat sonrası görülen anemi için, daha fazla kanamanın olmamasından emin olunması ilk adımdır. Onu takiben, eğer doktor tarafından gerekli görülürse, kan transfüzyonu uygulanabilir ve vücudun iyileşmesi için zaman tanınır.

Çoğu cerrah, hemoglobin 8-10 aralığına varıncaya kadar, transfüzyonla ilgili risklerden korunmak için, hasta en azından şiddetli semptomlar yaşamadığı sürece, kan transfüzyonunu tercih etmez. Ameliyat sonrası hafif kansızlığa maruz kalan birçok hasta için, tercih edilen tedavi iyi beslenme ve zamandır. Cerrahiyi takip eden haftalarda vücut, normal seviyeye ulaşılana kadar, kırmızı kan hücre üretimini yeniden oluşturur. Kırmızı kan hücresi seviyeleri iyileştikçe, yorulma hissi ve düşük enerji gibi, anemi semptomları da, yavaş yavaş azalacaktır.

Ameliyat sonrası görülen anemi yazımız tamamen bilgiye dayalıdır, bu tür semptomlar gördüğünüz zaman doktorunuza veya alanında uzman bir hekim ile mutlaka iletişime geçmenizde fayda vardır.